Основен регулатор на алкално-киселинния баланс са незаминимите алкални минерали и микроелементи.
Организмът се нуждае пълната им гама, за да регулира баланса на pH на кръвта и тъканите. За съжаление съвременната диета, съставена предимно от преработени храни, страда от дефицит именно на тези така важни вещества.
В нашия съветник Alka® можете да прочетете информация как да постигнете здравословен рН баланс на базата на обичайното ви хранене в комбинация с добавки за намаляване на киселинността.
Затова е нужно да внесем колкото се може повече пресни и сурови сезонни плодове и зеленчуци. Човек не е нужно да сменя хранителния си режим рязко, тъй като може да предизвиква токсичен шок в организма, защото натрупаните с години токсични депа започват рязко да се освобождават.
Най-добре е постепенно да се въведа повече пресни храни в диетата.
60% сурова храна към 40% термично обработена храна е добре балансиран режим.
Тук говорим за калории, а не за обем!
1кг ябълки и 1кг фъстъци не са 50% на 50% сурова към термично обработена храна, защото в 1 кг фъстъци има много повече калории, отколкото в същото количество ябълки.
Още по-добра и алкализираща от биохраната е диворастящата храна.
Дивите растения са 200 пъти по-силни от култивираните, защото за всяко едно мято в природата се борят около 200 семена, имат 4 пъти по-дълъг корен т.е. могат да усвоя много повече минерали. Слдователно са много по-алкализиращи.
Също така е добре да поним, че средата в организма е леко, а не е много алкална. Прекаляването също е отклонение от естествените норми за здравия организъм. Затова киселинните храни също имат своето значение. Просто алкалните храни трябва леко да преобладават. Организмът ни все пак има свойството да се самоизчиства и ще изхвърли излишната киселина, стига да не прекаляваме.